4 věci, které musí každý hokejový hráč dělat v předsezónní přípravě

Není lepší cesty, jak připravit hráčovo tělo na ligovou sezónu, než je předsezónní hokejová příprava. Zlepšení síly, rychlosti, výbušnosti a kondice by mělo být hlavním cílem každého hráče v letním přípravném období. Proto v období května-července zařazujeme do nabídky HDC ČR programy předsezónní přípravy. Zde je to, naše programy obsahují a co by měl každý hokejový hráč, ať už mladý nebo ostřílený, hledající vyšší výkonnost, zahrnout do svého mimosezónního tréninkového plánu.

1.      OBNOV SVALOVOU A POSTURÁLNÍ ROVNOVÁHU (DRŽENÍ TĚLA)

Vzhledem k povaze hry jsou hráči obvykle zatěžováni celou řadou posturálních a svalových problémů, které je třeba v létě opravit. Řešením je komplexní silový tréninkový program s inteligentním průběhem cvičení. Zejména na začátku mimosezóny by se měla zařadit unilaterární cvičení k vybudování a vyvážení sportovců. Kromě správného programu síly by mělo být prioritou i provádění mobilních cvičení zaměřených na problémové oblasti. Nejjednodušší způsob je zařadit tato cvičení jako součást komplexního dynamického rozcvičení před tréninkem nebo rutinního vychladnutí po každém tréninku mimo led.

2.      BUĎ SILNĚJŠÍ

Mnoho juniorských (a dokonce i profesionálních) hokejistů je žalostně slabých. Pokud chcete maximalizovat sílu, musíte postupně zvyšovat odpor v nižších intervalech opakování (v průměru 1–8 opakování na sérii).

Zde je krátký seznam základních silových cvičení, které přední hráči používají:

  • dřepy
  • deadlifty
  • dřepy na jedné noze
  • schyby a kliky
  • bench press

Použití lehké zátěže při tréninku síly je přijatelné, pouze pokud je někdo s tréninkem začíná. Jako vždy, provádění správného pohybu a techniky zvedání má přednost před vším ostatním, tedy i před zátěží. Po zvládnutí správné techniky provedení je možné zátěž začít zvyšovat.

3.      ZÍSKEJ RYCHLOST A VÝBUŠNOST

Začátečník uvidí výrazné zlepšení rychlosti a síly tím, že jednoduše zesiluje základní cvičení, jako je dřep a mrtvý tah. Avšak maximální přírůstky síly méně a méně přispívají k rozvoji síly samotné, protože se sportovec blíží svému potenciálu síly.

Z tohoto důvodu jsou cvičení zdůrazňující zrychlení a zpomalení rozhodující pro zvyšování rychlosti a výkonnosti.

Každý zdravý sportovec by tedy měl provádět následující varianty:

  • skákání
  • sprinty
  • Olympijské zvedání
  • házení medicinbalem

Bohužel jsou tyto tréninkové metody často utraceny bezradnými sportovci a trenéry. Ortodoxní trenéři jsou zvyklí unavovat sportovce, ne rozvíjet rychlost a sílu. Toto zcela překonává účel, protože zrychlení a síla se mohou projevit pouze tehdy, když nervový systém NENÍ ve stavu vyčerpání.

4.      KONDICE

Být silný je skvělé – ale pouze pokud máte dostatek kondice, abyste mohli sílu ukládat. Kondicionování není nic jiného než zvýšení pracovní kapacity vašeho těla.

Problém je v tom, že co a jak řada hokejistů trénuje mimo led, jim málokdy pomáhá optimálně se připravovat na náročnou hru na ledě. Hokej je alaktátově-aerobní sport, což znamená, že po výkyvech s vysokou intenzitou a vysokým výkonem následují intervaly s nízkou intenzitou. Pokud toto pochopíme, tak zjistíme, že schopnost opakovaných sprintů je klíčová pro excelentní výkony na ledě z hlediska vývoje energetických systémů.

Vytrvalostní běh na dlouhé vzdálenosti je stejně málo přínosný jako sprintové intervaly s krátkými dobami odpočinku, dokud hráči nevyprázdní vnitřnosti.

Existuje lepší způsob, jak vybudovat kondici pro hokej:

  • tempový běh (skvělé pro zotavení a vývoj aerobního systému)
  • člunkový běh (spousta změn směru podobných pohybu na ledě)
  • tahání / tlačení saní (buduje mentální houževnatost a posiluje svaly kolem kyčlí)
  • funkční trénink
  • kondiční trénink na trenažéru bruslení

Silný a rychlý hráč bude vždy hrát na ledě na vyšší úrovni než jeho slabší a pomalejší verze. Ale ještě lepší je rychlý a silný sportovec, který dokáže rychle regenerovat a dokáže využít svou rychlost a výbušnost celých 60 minut (a je-li to nutné i přesčas,)!